Lihovar Sudlička
Sudličkova pálenice se nachází v malebné vísce jménem Sudličkova Lhota, v prostorách středověké zemanské tvrze, v místě, kde jsou první dochované záznamy o destilaci alkoholu už z 15. Století. Pokud by vás zajímala bohatá historie místa, kde naše nápoje vznikají, budeme rádi, když si o ní počtete.
Nejdůležitější je však přítomnost, která je neméně zajímavá. K našemu lihovaru patří také lihovar v Hrobici u Pardubic, kde se věnujeme výrobě destilátů dle vlastní receptury. Díky velkému důrazu na kvalitu a pečlivý výběr toho nejlepšího českého ovoce, vám můžeme nabídnout prvotřídní destiláty, které si zamilujete. Základem pálení v Česku je nejtradičnější pálenka v naší zemi, s největší popularitou na Jižní Moravě a na Slovácku. Hádáte správně, je jím slivovice, kterou vyrábíme pouze z dokonale zralých, slaďounkých švestek, s pečlivostí dohlížíme na proces kvašení a následně s láskou destilujeme. Vzniká pak lahodná slivovice, kterou stojí za to pít.
Hned vedle ní stojí její něžnější sestřička z plodů ještě sladších a prosycených sluncem, samozřejmě je řeč o hruškovici, která je jemnější, o něco méně řízná a tak i mnohem pitelnější. Její nasládle kouzelné aroma vás přenese do hruškových sadů na konci léta, kde voní ovoce těsně před sklizní, zpívají ptáčci a vládne mír a klid.
Nemenší péči věnujeme i výrobě lahodných likérů založených na maceraci, dalo by se říct i louhování, například vyzrálých meruněk, čímž vzniká náš vyladěný meruňkový likér, který donutí poskočit vaše srdce blahem už jen tehdy, když přičichnete, a co teprve ta chuť.
Obecně vzato, se jak ovocné pálenky, tak likéry vyrábí z dokonale vyzrálého ovoce s vysokým obsahem cukru. Ale najdeme i výjimky, které potvrzují pravidlo. Řeč je například o ořechovce, která se připravuje z nezralých vlašských ořechů a příměsi bylinek, přes nezralost vzniká vynikající nápoj s téměř kouzelnými účinky na vaše zažívání, ne náhodou se ořechovka označuje za nejlepší žaludeční likér, proto je rozumné vždycky doma jednu lahvinku mít, pro případ nouze samozřejmě.
A když jsme u těch výjimek, věřili byste, že likér se dá udělat i ze zrna? Jde. Konkrétně z toho kávového, které se klasicky upraží, naloží se do kvalitního alkoholu ještě s pár ingrediencemi a vznikne lahodný kávový likér, který krásně osvěží a vlije vám do žil trochu energie navíc, pro svůj obsah kofeinu. Za zmínku stojí i jeho četné použití v receptech na míchané nápoje a svoje místo si najde i v kuchyni při pečení, kdy jeho použitím můžete svoje moučníky vystřelit až ke kvalitě božské many.
Pokud pak přijdou chladnější období, kdy je, víc než jindy, potřeba se pořádně zahřát, nezapomeňte na náš punč. U něj je obecně velmi zajímavé, že za nějakých 400 let, co je tento nápoj znám světu, vzniklo bezpočet variant snad ve všech koutech světa. Zkuste naší nevinou vinnou verzi, která má za úkol radostně rozeznít především české chuťové buňky a zahřát vás nejenom na těle, ale hlavně na duši.
Stránka 1 z 2 - 14 položek celkem